Egitim Şart I Türkiye'nin En Büyük Eğitim Platformu
Günümüzde Egitim Şart Oldu.Sende Bizimle Beraber Egitimde Ögrendiklerini Başkalarıyla Paylaşmak İstersen Buyur Senide Sitemize Bekleriz.Üye Olmak Tamamen Ücretsizdir.ÜYE OLDUKTAN SONRA ÜYELİGİNİZİ AKTİFLEŞTİRMEYİ UNUTMAYINIZ

Join the forum, it's quick and easy

Günümüzde Egitim Şart Oldu.Sende Bizimle Beraber Egitimde Ögrendiklerini Başkalarıyla Paylaşmak İstersen Buyur Senide Sitemize Bekleriz.Üye Olmak Tamamen Ücretsizdir.ÜYE OLDUKTAN SONRA ÜYELİGİNİZİ AKTİFLEŞTİRMEYİ UNUTMAYINIZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin En Büyük Eğitim Platformu

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Worms Katedrali

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Worms Katedrali Empty Worms Katedrali Çarş. Ekim 13, 2010 4:52 pm

ByTayfun

ByTayfun
Admin

Worms Katedrali
·Almanya nın Worms kentinde ki Büyük imp. Katedrali piskopos Burkhard (1025) ana planı değiştirilmeden Konrad 2 tarafından büyük oranda yenilenmiştir.
·Doğu bloğu (1125-1140) yılları arasında naos bölümü (1160) da batı bloğu ise Piskopos Burkhard ın planına göre (1230) da oluşturuluştur.
·Katedralin açılış yılı olan (1181) de muhtemelen naos kısmı da bitirilmiştir.
·Plan olarak haç formlu 3 sahınlı tonoz örtülü çifte korolu ve ayaklı bir bazilikadır.
·Planlaması bağlayıcı sisteme göre yapılmıştır ikisi merkez 4 ü merdiven kulesi olmak üzere 6 kulesi bulunur doğu apsisi ön koro merkez karesi ve çapraz tonozun kanatları tek bir plan dâhilinde yapılmış olup ağır ve güçlü yapısal formlarıyla yukarı ren bölgesi özelliklerini taşır doğusunda 3 kareden oluşan çapraz sahın bulunur.
·Doğuda ki apsis içten yarım yuvarlak olmasına rağmen dıştan kulelerin arasının örülmesi nedeniyle düz görünümlüdür.
·iç mekanın plan düzenlemesinde bağlayıcı sistem yan karesel şematikleşme uygulanır. Bu sisteme göre orta ve yan sahınların ölçülenmesinden merkez karesi temel alınmıştır buna göre orta sahın merkez karesi büyük beş ayrı kareden oluşur
·Çapraz sahının kolları ile koro da aynı ölçüye sahiptir. Yan sahınlar ise bu karelerin 4te 2 si oranında ikiz kareden oluşur
·Merkez karesini örtüsünde tromplara oturan 8 bölümlü manastır tonozu ve joch ların örtülmesinde çapraz tonoz kullanılmıştır. Yapının naos kısmı pek çok yönde değişiklik gösterir.
· Aslında bu bölümün planlanması Spayer Katedralinin planlanmasına dayanır. Bu yapının kuzey tarafı Spayerde olduğu gibi çerçeveli büyük kör nişlerle başlar. Ayrıca burada triforyum benzeri küçük nişlerde bulunur, ancak bunlar farklı şekilde kombine edilmiştir.
·Güney duvarda ise o ana kadar ki sistemden vazgeçilmez olup kör nişler arkad dizileri başlatılır. Bu nedenle orta sahının üzerinde bir birlik yoktur. Geniş düzeyde ki duvarlar ve kör triforyumlar Burgonya mimari anlayışını yansıtır.
·İç mekânda orta sahın duvarlarının düzenlemesi 2 katlıdır. Alt katta payelere oturan yuvarlak kemerli arkad dizileri üstte ise yuvarlak kemerli aydınlatma pencereleri bulunur. Bu iki kat sade bir silme ile birbirinden ayrılır.
·Kaburgalı çapraz tonoz örtü ilk plandan olmayıp (1881) den sonra yapıldığı sanılır (geç barok dönemine işaret eder).
·Geniş kaburgalı çapraz tonoz ön koro ve çapraz sahın kanatları arasında uzanır ki bu uygulama bizi Fransa da ki el-sas kilisesine götürür. Orta sahın kaburgalı tonozların bir bütünlük sergilememesi kısman Fransız kilise kurgusunun karakteristik özelliği ile bağlantılıdır burada ki yan sahınların kurgusu da çapraz tonozun orijinal formları da muhafaza edilmiştir. Poligon el olan batı korosu ve onun tonoz kubbeli ön joch u yapının mimari formunu değiştirmiştir.
·Orta sahında ayaklar üzerinde ki sütünceler ince ve narin olanlara karsı marj il duvarlarla bir muakavvemet içersindedirler.
·Koro nun diş duvar süslemeleri plastik figürleri Normandia taş işçiliğinin ürünleridir.
·Diş tasarımı ile romanik devrin sembolü olan yuvarlak kemer ve değişik versiyonlu kemer dizileri Lizeneler kör nişler ve bodur galeriler hâkim durumdadır.
Genel olarak zengin fakat mimari olarak Geç romanik stil özellikleri gösterir bu stilde mimari yaratıcılık zamanla gevşer ve süsleme mimari yaratıcılığın önüne geçer.

https://egitimsart.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Similar topics

-

» Spayer Katedrali
» Mainz Katedrali