Egitim Şart I Türkiye'nin En Büyük Eğitim Platformu
Günümüzde Egitim Şart Oldu.Sende Bizimle Beraber Egitimde Ögrendiklerini Başkalarıyla Paylaşmak İstersen Buyur Senide Sitemize Bekleriz.Üye Olmak Tamamen Ücretsizdir.ÜYE OLDUKTAN SONRA ÜYELİGİNİZİ AKTİFLEŞTİRMEYİ UNUTMAYINIZ

Join the forum, it's quick and easy

Günümüzde Egitim Şart Oldu.Sende Bizimle Beraber Egitimde Ögrendiklerini Başkalarıyla Paylaşmak İstersen Buyur Senide Sitemize Bekleriz.Üye Olmak Tamamen Ücretsizdir.ÜYE OLDUKTAN SONRA ÜYELİGİNİZİ AKTİFLEŞTİRMEYİ UNUTMAYINIZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin En Büyük Eğitim Platformu

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Sözlük > Ü-V-Y-Z

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Sözlük > Ü-V-Y-Z Empty Sözlük > Ü-V-Y-Z Ptsi Kas. 15, 2010 6:21 pm

ByTayfun

ByTayfun
Admin

üst geçiş: Yıldızların meridyenden en büyük yükseklikteki geçişi

üst kavuşum: İç gezegenlerin; Yer-Güneş-Gezegen olmak üzere, bir doğrultuya gelmeleri.

üstnova: bkz. Süpernova

V

van Ailen kuşakları: Yer’ın manyetik alanının Güneş tarafından fırlatılan yüklü parçacıkları ve kozmik parçacıkları yakalaması ile meydana gelen ışınım kuşağı

Y

yansıtmalı teleskop : bkz Aynalı teleskop

yapay uydu: İnsanlar tarafından yapılarak bir gök cismi çevresinde yörüngeye oturtulan cisim.

yeniay: bkz. Hilâl

yer benzeri gezegen: Dış yapıları, büyüklük ve kütleleri Yer’e benzeyen gezegenlerden (Merkür, Venüs, Mars) her biri.

yıl: Güneş’in görünen yıllık hareketinde seçilen herhangi bir noktaya göre art arda iki geçişi arasındaki zaman.

yıldız günü: Bir yıldızın meridyenden art arda iki geçişi arasındaki zaman süresi(86164 sn).

yıldız katoloğu: Yıldızları herhangi bir sırada düzenleyip, onlara ilişkin değerler veren, cetvelleri toplayan kitap.

yıldız kümesi: Uzayda bir araya gelmiş yıldız topluluğu.

yıldızlararası madde: Yıldızlar arasındaki uzaya dağılmış olan gaz, toz gibi maddelerin bütünü.

yıldız zamanı: Güneş yerine ilkbahar noktasına bağlı olan zaman. Burada birim: Bir yıldız günüdür.

yörünge: Bir gökcisminin hareketi boyunca uzayda çizdiği yol.

yörünge düzlemi: Yörüngenin; daire, elips, parabol/hiperbol gibi bir düzlem çizgisi olması hâlinde belirttiği düzlem.

yükseklik: Bir yıldızın veya bir gök cisminin, ufuk düzleminden yukarı doğru açısal uzaklığı

Z

zaman: Akıp giden olayların tekrar eden gök olaylarına göre sıralanmasından doğan bir kavram. Güneş ve yıldızların meridyene (öğlene) göre açısal uzaklığına (saat açısına) karşılık bir ölçü.

zenit uzaklığı: bkz. Baş ucu uzaklığı Gök yüzünde bir noktanın baş ucu noktasına açısal uzaklığı.

zodyak: Burçlar kuşağı. Gök küresinde, ekliptiğin (tutulumun) geçtiği ve üzerinde oniki burcun eşit aralıklarla dağıldığı kuşak.

zodyak ışığı: Burçlar ışığı. Burçlar kuşağı boyunca uzanan yaygın ışık şeridi.

ziç (ziyç): islâm astronomlarının hazırladığı astronomi bilgileriyle beraber gözlem çizelgelerini içeren almanak türü kitap.

https://egitimsart.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]